Co zrobić, aby wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Ostatni dzień roku podsuwa nam myśli dotyczące zestawienia mijającego roku. Jesteśmy w stanie ocenić nasze sukcesy i porażki. Dokonując bilansu, często udziela się nam refleksja, dotycząca spraw, w których nie daliśmy z siebie wszystkiego. Zdajemy sobie sprawę z własnych słabostek i postanawiamy powzięcie czynności, które przyniosą nam zmiany na lepsze.



Pragnienie zmian

Każdemu z nas towarzyszą problemy. Kłopoty finansowe, niezadowolenie zawodowe, rozterki miłosne, choroba, wszystko to, co dotknęło nas w życiu odcisnęło pewne piętno. Jest nam dużo trudniej zebrać się do podjęcia jakiegoś nowego zajęcia. Czysta karta, którą jest nadchodzący rok napawa nas optymizmem. Okazuje się jednak, że po przekroczeniu magicznej daty i godziny przychodzi nowy miesiąc, a wraz z nim codzienność. Każdy dzień jest taki sam, wszelkie ślady magii obecnej jeszcze niedawno zniknęły bezpowrotnie. Ważnym elementem wpływającym na sukces postanowienia jest nieustająca wiara w sukces. Głęboko niewskazane jest poddanie się przy pierwszej napotkanej porażce.

Kolejnym aspektem, który ma duży wpływ na trwałość naszych postanowień, to ich ilość. Nie jest dobrym rozwiązaniem decyzja o zaprzestaniu palenia, zrzuceniu zbędnych kilogramów, jak i zmniejszenia nerwowych reakcji za jednym razem. Jest to na tyle ciężkie, że z góry skazane na niepowodzenie. Pomocnym narzędziem jest precyzja postanowień. Ogólne hasło "nie będę się denerwować" nie oznacza, tak naprawdę nic. Dobrze byłoby wybrać kilka sytuacji, w których nasze nerwy są na skraju wyczerpania i tylko nad nimi starać się pracować.

Co jest istotne przy realizacji postanowień noworocznych?

Do sukcesu wiele wniesie nauka z poprzednich lat. Każdy, kto próbował zmienić coś w swoim życiu, doskonale wie, że nie jest to proste zadanie. Nawyki stają się drugą naturą człowieka i ciężko jest zrzucić z siebie ciężar wad. Zauważenie wszelkich schematów, które już wystąpiły, a nawet się powieliły należy uznać za główny wyznacznik do poprawy. Wyciągnięcie wniosków z poprzednich lat może spowodować pewne modyfikacje w naszych postanowieniach. Istnieje możliwość, że źle oceniliśmy nasze predyspozycje i zamiast czuć się lepiej, pogłębiamy się w depresyjnych myślach.

Chęć zmian to bardzo wiele. Tak naprawdę wszystko, a przynajmniej wile, zaczyna się od "chcę". Wykazując zapał do zmian zauważamy, że są pewne elementy naszego życia, które się nam nie podobają. Trzeba przyznać, że wytknięcie sobie pewnych przywar, czy wad jest już dużym sukcesem. Nie każdego stać na taką szczerość przed samym sobą. Dalsze podsycanie chęci do pracy związanej z danym postanowieniem również wiąże się z pewną dozą odwagi. Świadomość wysiłku, który nas czeka, w połączeniu z docinkami rodziny, czy znajomych nie buduje naszej motywacji. Generalnie jesteśmy pozostawieni sami sobie i tylko nasza wiara, wytrwałość, cierpliwość i sumienność mogą doprowadzić nas do sukcesu. W trudnych chwilach warto przypomnieć sobie entuzjazm, który towarzyszył nam na samym początku.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 325

E-mail: kontakt@jaworzyna-schronisko.pl

Porady na spędzenie idealnego sylwestra zarówno w domu jak i na wyjeździe. Ciekawostki i wskazówki. Zapraszamy!