Okolica

Schronisko leży w wyjątkowo atrakcyjnej okolicy. Położone jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Tereny te znane są z licznych wód mineralnych i uzdrowisk. Wędrować można tu pieszo i na nartach licznymi szlakami turystycznymi, drogami leśnymi i polanami. Dla miłośników dwóch kółek wyznakowano szlaki rowerowe.

kolorowe GÓRY możliwości

Z okien jadalni i części pokojów rozpościera się widok na zachodnią część Beskidu Niskiego. Ze szczytu Jaworzyny Krynickiej amatorzy panoram nasycą wzrok rozległymi widokami na polskie i słowackie Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie oraz m.in. polski i słowacki Beskid Niski i Góry Czerchowskie.

ZłockieOsoby zainteresowane kulturą i zabytkami znajdą tu wiele pamiątek po Łemkach zamieszkujących do 1947 roku te tereny: drewniane cerkwie z zachowanymi ikonostasami, stare cmentarze, przydrożne krzyże, pozostałości zabudowy wiejskiej oraz ślady po sezonowych zagrodach pasterskich. Okoliczne zabytki leżą na szlaku architektury drewnianej.

W paśmie Jaworzyny Krynickiej wyznakowano liczne szlaki narciarskie i rakietowe. Długo zalegająca pokrywa śnieżna oraz góry, poprzeplatane licznymi halami i polanami oferującymi jazdę w puchu, czynią schronisko idealną bazą dla narciarzy turowych i śladowych. Tuż obok schroniska znajdują się trasy zjazdowe ośrodka Jaworzyna Krynicka. [ więcej w Zima na Jaworzynie ]

W czasie pobytu warto uwzględnić w planach wycieczkowych:

  • wizytę w Bacówce nad Wierchomlą (punkt widokowy, ośrodek narciarski Dwie Doliny, wyciąg krzesełkowy ze Szczawnika i Wierchomli)
  • odwiedziny w muzeum Nikifora w Krynicy – łemkowskiego malarza prymitywisty
  • zwiedzanie okolicznych uzdrowisk: Muszyny-Złockiego, Żegiestowa i Krynicy z ich domami zdrojowymi, przedwojenną zabudową i pijalniami wód mineralnych
  • zapoznanie się z historią Państwa Muszyńskiego, zwiedzanie zamku w Muszynie i Muszyny z jej zabytkową małomiasteczkową zabudową oraz wizytę w Muzeum Regionalnym w Muszynie..

Inne atrakcje w okolicy:

  • Imprezy kulturalne: Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu, Święto Dzieci Gór, Jarmark Rzemiosła w Starym Sączu
  • Imprezy sportowe i turystyczne: rajdy MTB, maratony, biegi terenowe
  • Baseny kryty i otwarty w Muszynie, zimą lodowisko
  • W Krynicy: park linowy, muzeum zabawek, kolejka na Górę Parkową, zimą lodowisko

Więcej informacji o Beskidzie Sądeckim i jego pograniczu:
– w przewodnikach turystycznych wydawnictwa Rewasz
– IT w Krynicy, Piwnicznej i Nowym Sączu

okolice schroniska